Czym jest stres

Czym jest stres?

„Stres można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na sytuacje, które obciążają lub przekraczają zdolności do skutecznego poradzenia sobie z tymi sprawami. Pojawiają się stresory. Ich źródło może być zarówno fizyczne – hałas czy choroby,  jak i społeczne (np. brak zatrudnienia, ciąża i poród, problemy rodzinne, utrata ukochanej osoby itp)”

Stresory mogą też się od siebie różnić. Pierwsze z nich to te codzienne. Mamy okazję spotkać się z nimi w życiu codziennym. Pomimo niewielkiej siły mogą sprawiać problemy ze względu na swoją powszechność, częstotliwość (np. spóźnienie, konflikt ze znajomym, egzamin).
Kolejny poziom, to stresory poważne charakteryzujące się związkiem z większymi zmianami w życiu. To okoliczności bardziej poważne, przełomowe takie jak wejście w związek małżeński, zmiana pracy, czy narodziny dziecka.
Ostatni poziom, to stresory katastrofalne cechujące się oddziaływaniem na całe grupy ludzi i wpływające na nasze całe życie, są najpoważniejsze i często nie możemy nic z nimi zrobić (np. wojny, katastrofy naturalne, zamachy). Uderzają one bezpośrednio w nasze życie czy bezpieczeństwo, czujemy zagrożenie.

Przyczyny stresu

Przyczyn jest wiele. Im więcej osób – tym więcej przyczyn. Każdy z nas jest inny. Należy do tego podchodzić indywidualnie. Dla jednych może to być sytuacja zawodowa, która zmusza do dużej ilości pracy, a deadline nas goni. Dla kolejnych może być to problem ze znalezieniem pracy, która generuje problemy finansowe. Przez to zaczynają się problemy ze snem, nieustające złe myśli. Nie tylko dorośli mają problemy ze stresem. Również najmłodsi muszą sobie z nim radzić. Przykładem może być sprawdzian z matematyki na którym danej osobie zależy. Spora liczba osób stresuje się wystąpieniami publicznymi, kiedy muszą zaprezentować coś samemu lub też w grupie. Stres generuje takie skutki jak: trzęsące się ręce, kołatanie serca czy zimne poty. Tak naprawdę cały czas musimy się mierzyć ze stresem i starać się go pokonywać. 

Stres możemy podzielić na dwa typy

 1.  Stres może być  mobilizujący – załóżmy, że czeka nas wykonanie jakiegoś zadania, a my musimy się do niego odpowiednio przygotować. Jest on pozytywny i zachęca nas do działania. Poprzez te działania wydziela się hormon zwany adrenaliną, który ułatwia nam jego wykonanie.
 2.  Przedłużający się stres lub stale występujące bodźce stresowe (tak zwane stresory) wyczerpują nas fizycznie i psychicznie. Ten rodzaj stresu źle wpływa na nasz cały ustrój i stres zmienia się w stan negatywny. Jego skutkami są : rozdrażnienie czy załamanie psychiczne, czasem nawet depresje.

Objawami przewlekłego stresu są :

 • choroby serca i układu krążenia,
 • bóle głowy,
 • migreny,
 • bóle kręgosłupa,
 • kłopoty z trawieniem,
 • wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • rozregulowanie cyklu miesięcznego u kobiet,
 • problemy z wagą,
 • kłopoty z cerą,
 • wypadanie włosów,
 • łamanie paznokci.

Jak sobie radzić ze stresem?

 1. Usiądź i zastanów się co wpływa na twoje stresujące myśli. Świetnym rozwiązaniem może okazać się zapisanie wszystkich problemów na kartce. Zapisanie sobie za i przeciw danym rozwiązaniom jest świetnym pomysłem. Jeżeli stresujesz się na przykład rozmową z daną osobą – przemyśl co możesz dokładnie powiedzieć i jak się zachować. Dzięki temu możesz odnieść wrażenie bardziej pewnego siebie. Tylko spokój jest nas w stanie uchronić od popadania w paranoje. Pamiętaj, aby regulować swój oddech.  Bardzo dużo rzeczy wymaga czasu i poświęcenia. Nie od razu Rzym zbudowano! 
 2. Posłuchaj muzyki. To ona pozytywnie wpływa na nasz układ cały układ nerwowy. Włączenie swojej ulubionej piosenki może przynieść Ci ukojenie. Nie ważne czy jest to rap czy jazz. Możesz nawet włączyć szum fal i poleżeć oddychając głęboko.  Możesz również odpalić nutki, które dobrze Ci się kojarzą- na przykład z wakacjami. Liczy się zabawa i radość. Możesz również zacząć tańczyć i wydzielać endorfiny! Badania pokazały, że na dłuższą metę muzyka zwalcza nawet stres chroniczny.

  

 1. Bądź aktywny!  Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na cały nasz organizm. Wiadomo to nie od dziś. Również ma zbawienny wpływ na radzenie sobie ze stresem. Nałóż słuchawki i idź pobiegaj. Weź przyjaciela i idźcie na siłownię. Zrób to co lubisz i na co masz ochotę. Nie warto się zmuszać do danej aktywności, gdyż dodatkowo generujemy stres, który przecież chcemy zwalczyć. To ma być przyjemność i wyładowanie złych emocji! Podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Na początku możesz mieć lenia, możesz nie mieć motywacji, ale uwierz mi – warto! Później sobie podziękujesz i będziesz dumny. Ruch ma pozytywny wpływ nie tylko na sferę fizyczną, ale i na psychikę. Dzięki niemu możemy zapomnieć chociaż na chwilę o problemach.

  

 1. Skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą jest w stanie zmienić nasze nastawienie i podnieść nas na duchu. Kiedy masz jakiś problem – zwróć się do ukochanej osoby. Jeżeli takowej nie posiadasz możesz również skorzystać z porady psychologa lub psychoterapeuty. Nie jest to nic złego. Każdy z nas ma przecież problemy.  Gorsze chwile mogą zdarzyć się każdemu i nie należy tego bagatelizować. Najważniejsza jest chęć współpracy. Czasami sami byśmy nie wpadli na dane rozwiązanie. Chłodna głowa drugiej osoby może nam pomóc w zwalczaniu przeciwności i opresji życiowych. Podczas rozmowy tak samo ważna jest umiejętność przekazania informacji jak i słuchania.

 

 1. Śpij! Brzmi dziwnie, ale jednak działa.  Sen jest jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy w naszym życiu i nie możemy tego zaniedbywać! Potrzebujesz około 7-8 godzin snu. Warto kłaść się spać i wstawać o tej samej godzinie. Dzięki temu, nauczysz swój organizm pewnego nawyku. Pamiętaj o higienie snu- wywietrz pokój, odłóż telefon pół godziny przed snem. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zasypiać, a spanie  7-8 godzin pomoże Ci w regeneracji i walce ze stresem.
 2. Zmień to, co Ci nie odpowiada. Jeżeli źródłem stresu jest praca – może czas ją zmienić? Często przyzwyczajamy się do jakiś sytuacji w życiu i nie chcemy zmian, które mogłyby nam wyjść na lepsze. Nie bójmy się próbować nowych rzeczy. Jeżeli w twoim otoczeniu są osoby, które ściągają Cię w dół i wprowadzają negatywne emocje do twojego życia – odetnij się od nich. Nie ma sensu się z nimi męczyć. Nie bierz na siebie zbyt dużo obowiązków, ale bądź ambitny i wypełniaj powierzone Ci zadania bardzo dokładnie i rzetelnie. Jeżeli twoje życie nie do końca wygląda tak, jakbyś chciał to warto się zastanowić co możesz zmienić. Chcieć to móc. To jest twój świat, twoje zasady. Nie pozwól komuś Cię ograniczać.

  

 1. Zrób coś co Cię uszczęśliwia. Idź na kawę/herbatę, do kina, na zakupy.  Daj się porwać chwili. Czasami takie proste i banalne rzeczy, o których zapominamy na co dzień, są w stanie diametralnie poprawić humor, sprawić, że przestaniemy się zamartwiać i przejmować mało istotnymi sprawami.  Gdzie jest czas na własne przyjemności? Na oderwanie się od rzeczywistości? Zacznij myśleć również o sobie, gdyż inaczej długo nie wytrzymasz.

 

 1. Pij dużo wody oraz odpowiednio się odżywiaj.  To jak się odżywiamy ma wpływ na całe nasze życie. Kiedy będziemy jeść „śmieciowe” jedzenie również dodatkowo będziemy się źle czuć.

Brak odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych to kolejny czynnik mający ogromny wpływ na samopoczucie.

Picie wody może też pomóc w zwalczeniu stresu. Kiedy dojdzie do sytuacji kiedy jesteśmy nawet w małym stopniu odwodnieni- produkuje się kortyzol – hormon stresu. Dokładamy sobie dodatkowych problemów. Omijanie posiłków również będzie wpływało na zwiększenie zdenerwowania i rozdrażnienia.