Pedagog szkolny poleca!

Pedagog szkolny informuje!

Dzień dobry!
w trudnym dla nas wszystkich czasie, gdy większość naszych działań i aktywności została ograniczona, mogą się pojawić lub nasilić problemy, z którymi będziemy się mierzyć. Nie zawsze będziemy potrafili, ani czuli się kompetentni, by sobie z nimi poradzić. Mamy prawo czuć się sytuacją ,,zaskoczeni” i zaniepokojeni, przeżywać lęki i frustracje. By pomóc uczniom, rodzicom i nauczycielom, wiele instytucji pomocowych organizuje lub kontynuuje pomoc online i pomoc telefoniczną:


Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 (codziennie od 12.00 do 2.00)
Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 (od 14.00 do 22.00)
Telefoniczne Centrum Wsparcia 800 70 2222 (czynne całą dobę),
bezpłatny telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 (od poniedziałku do piątku, od 08.00 do 20.00) oraz
Telefon Zaufania dla osób starszych 22 635 09 54 (poniedziałki, środy i czwartki od 17.00 do 20.00.)

Możecie Państwo również kontaktować się poprzez dziennik elektroniczny Librus ze mną, postaram się w miarę swoich możliwości udzielić pomocy.

Szukanie pomocy jest oznaką siły a nie słabości!

Pedagog szkolny poleca!
Już wiele dni żyjemy w warunkach i emocjach, których dotychczas nie doświadczaliśmy. Zamknięci często w niewielkich pomieszczeniach, bez szans na spotykanie w realu przyjaciół i znajomych. doświadczamy lęku, strachu, złości…Mierzenie się z zalewającymi emocjami wymaga często naszych zasobów, które w chwilach niepewności maleją i ubożeją. Starajmy się rozpoznawać i nazywać emocje, których doświadczamy, spróbujmy je zobaczyć, usłyszeć, poczuć…bunt nie będzie tu dobrym sposobem na poradzenie sobie. Może warto je zwyczajnie zaakceptować, gdyż opór wobec czegoś, na co wpływu nie mamy tylko nas wyczerpuje mentalnie i fizycznie, nie niosąc żadnych rozwiązań i ulgi. Próbujmy akceptować zastaną rzeczywistość(co nie jest jednoznaczne z obojętnością…). Może nadszedł czas na wymyślenie sobie trochę innego życia.
Mając na uwadze fakt, że kontaktuję się z rodzicami uczniów, chciałabym zaproponować coś dla tych, którzy nie mają jeszcze tak wielu umiejętności radzenia sobie w życiu, upuszczania w sposób akceptowalny społecznie złości, samokojenia- do uczniów, tych małych i dużych. To trudny czas dla dorosłych, ale opieki i wsparcia wymagają też dzieciaki. Pozornie spokojne, czy niezainteresowane, szukają wsparcia w kontaktach z rówieśnikami,
w opiekunach…
By trochę ukoić galopadę myśli, okiełznać emocje, wyciszyć kłębiące się wewnątrz emocje, proponuję ćwiczenia uważności, które być może staną się początkiem poszukania dla siebie strefy komfortu i bezpieczeństwa nie tylko na dzisiaj…

elementy treningu uważności dla dzieci:
https://www.youtube.com/watch?v=18SpO_lyH2Q

dla nastolatków:
https://www.youtube.com/watch?v=Ooa0ZYNIxCI

a dla dorosłych:
https://www.youtube.com/watch?v=c-cpO7s-_mI

Post Author: Szkoła