Jak radzić sobie ze stresem odnośnie wirusa?

Co wiemy?

Badania psychologiczne nad kwarantanną pokazują, że ma on wpływ na naszą kondycję psychiczną

Zalecana izolacja może wywołać:

Gniew, strach, natrętne myśli

Objawy stresu wywołanego epidemią:

Nasilone obawy i lęki o zdrowie własne oraz bliskich, zmiany w rytmie snu i czuwania, zmiany w sposobie przyjmowania posiłków (nadmierne objadanie się i niejedzenie), problemy ze snem, z koncentracją uwagi, pogorszenie się stanu zdrowia w chorobach przewlekłych, zwiększenie spożycia alkoholu, tytoniu i środków psychoaktywnych.

Czynnikami stresogennymi są:

Dezinformacja, nuda, utrudniony dostęp do artykułów pierwszej potrzeby, straty finansowe, obawy przed infekcją i stygmatyzacją w sytuacji zakażenia.

Co możemy zrobić/na co mamy wpływ?

  • Znajdź w tym sens!

Odpowiedz sobie na pytanie jakie korzyści płyną z samoizolacji? Dystans społeczny to obecnie najskuteczniejszy sposób na zahamowanie rozprzestrzeniania się korona wirusa. To ochrona najsłabszych, naszych rodziców, dziadków, bliskich chorych.

  • Działaj, stwórz swój plan!

Wypracowanie nowej rutyny, stworzenie planu działania w nowej sytuacji pomoże lepiej przetrwać kryzys, da poczucie przewidywalności i sprawstwa. Pamiętaj, że są rzeczy, na które wciąż masz wpływ, to choćby proste regularne czynności, takie jak higiena osobista, posiłki o stałych porach, podział czasu na sen, pracę i odpoczynek. Wypracuj nowe nawyki, dbaj o dietę i wysiłek fizyczny to poprawia nastrój.

  • Przejmij kontrolę nad natrętnymi myślami!

Niepokojące myśli związane z epidemią koronawirusa towarzyszą większości z nas. Jeśli jednak zauważasz, że obawa przed utratą zdrowia, niepewną przyszłością spędza Ci sen z powiek, zawłaszcza coraz więcej czasu i przestrzeni, spróbuj to kontrolować. Rób to, co robiłeś przed pojawieniem się niepokojących myśli, dopuszczając przy tym uczucie niepokoju. Angażuj się w codzienne obowiązki, rozmawiaj z bliskimi również na inne tematy nie związane z koronawirusem.

  • Ogranicz zamartwianie do 15 minut dziennie!

Zrób następujący eksperyment: Wyznacz 10-20 minut dziennie, czas w którym możesz się martwić, ile chcesz. Kiedy pojawią się trapiące myśli, powiedz sobie: ok. to jest coś, o czym warto pomyśleć w czasie zamartwiania! Praktykuj tę zasadę, codziennie, a zobaczysz jak bardzo potrafi pomóc w trudnym czasie!

  • Dawkuj informacje!

Czerp informacje tylko ze sprawdzonych ośrodków informacyjnych. Nie goń za każdym pojawiającym się newsem, to potęguje niepokój. Wyznacz czas na przyjmowanie wiadomości o korona wirusie.

  • Kreatywnie wykorzystuj czas wolny!

Gdy uporasz się z codziennymi obowiązkami zaplanuj na nowo czas wolny, czas z dziećmi i rodziną. Wypróbuj nowe angażujące aktywności, życie nawet w tej sytuacji nie musi się ograniczać do pracy-jedzenia i spania.

  • Pozostań w kontakcie z ludźmi!

Jeśli czujesz, że dopada Cię lęk, samotność, złość zadzwoń do bliskich, przyjaciela, rodziny. Powiedz jak się czujesz  – rozmowa to najlepsza forma regulacji emocji! Jeśli nie masz nikogo, z kim możesz swobodnie porozmawiać, skorzystaj z bezpłatnego wsparcia psychologicznego za pośrednictwem telefonu lub Internetu.

O to lista miejsc, do których możesz się zwrócić:

116 123

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych. Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych), w godzinach 14.00-22.00

116 111

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – czynny całą dobę (24h).

800 70 22 22

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny telefon czynny całą dobę (24h).

800 12 12 12

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka. Można dzwonić codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-20.00. Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.

22 635 09 54

Telefon zaufania dla osób starszych. Można dzwonić w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 17.00-20.00.

800 108 108

Bezpłatny telefon wsparcia dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie). Można dzwonić codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-20.00.

Na koniec pamiętaj!

Jak każdy kryzys, ten również kiedyś się skończy!

Życzę Wam i sobie budujących myśli, pogody ducha i wytrwałości!

Psycholog Aneta Uszkiewicz

Post Author: Szkoła