Informacje dla uczniów „Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?”

NIE ZAPISUJ HASEŁ W DOSTĘPNYM MIEJSCU.  Wiele osób zapisuje swoje hasła na skrzynkach email oraz na kartkach w notesach. Jest to straszna głupota ponieważ jeżeli przestępca dostanie się do skrzynki, bardzo łatwo zyskuje dostęp do wszystkich naszych haseł, w tym także bankowych. To samo się tyczy notesów, które można zgubić lub ktoś może wam ukraść. Nigdy nie zapisujcie haseł na żadnych kartkach. Wiem że to jest trudne ale mam dla was sprawdzone rozwiązanie. Generuj bardzo trudne do łamania hasła. W idealnym przypadku, proponuje wymyślenie potężnego i łatwego do zapamiętania hasła do programu (wystarczy zlepek słów z dużych liter poprzeplatanychnp. datą urodzenia i znakami specjalnymi) i zapamiętanie go.

NIE UŻYWAJ HASEŁ Z TYM SAMYM SŁOWEM KLUCZOWYM Nigdy. Jeżeli masz hasło mariolka1 to nie rób wszędzie mariolka2, mariolka3, elomariolka@. Zdolny haker znając jedno słowo, będzie zaczynać łamanie dostępu ze znajomością większej części hasła. Pół biedy jak zna hasło do bonti albo rebela, gorzej jak będzie miał dostęp do konta facebook lub głównej skrzynki pocztowej. Bardzo łatwo można wpędzić się w kłopoty

 NIE POBIERAJ PLIKÓW Z PODEJRZANYCH ŹRÓDEŁ

Czy macie w rodzinie starszych ludzi którzy korzystają z Internetu i nie posiadają większej wiedzy na temat? Zauważyliście jak wyglądają ich przeglądarki oraz pulpit? Masa wyskakujących reklam oraz niepotrzebnych toolbarów to tylko połowa problemów. Często może się zdarzyć że wraz z tymi plikami dostaną się do waszego komputera wirusy które mogą np. czytać znaki z klawiatury (keylogery), wpływać na działanie systemu oraz kraść dane o użytkowniku w celu szantażowania. Nie bądź idiotą i trzy razy pomyśl zanim coś ściągniesz.

DBAJ O SWOJE DANE OSOBOWE Zawsze trzy razy pomyśl zanim coś umieścisz na Facebooku. pięciominutowa chwała nie jest warta wieloletnich problemów. Przy rejestracji na różnych stronach musisz także zaznaczyć różne haczyki, to samo dotyczy także wszelkiej maści konkursów. Często ten haczyk pozwala administratorowi danych na przekazanie ich osobom trzecim (często zarabiając przy tym grube pieniądze). Czy naprawdę chcesz spróbować wygrać nowego iphona i do końca życia otrzymywać spam i oferty od Orange? Szanse na nowy telefon masz znikome a gwarantuje tobie usunięcie tych danych z wszystkich baz jest potem bardziej niż problematyczne. Takie dane z wycieków można zakupić Dark Necie za kilka dolarów. Twoje dane są warte dla kogoś innego parę dolców, a dla ciebie ile one są warte?

Post Author: Szkoła