Informacja dla rodziców „Jak zorganizować warunki do nauki w domu?”

OŚWIETLENIE . Jeśli  Twoje dziecko jest praworęczne – lampka powinna znajdować się po jego lewej stronie: tak, aby ręka nie rzucała cienia na kartkę lub zeszyt. Jeśli dziecko jest leworęczne – lampka powinna znajdować się po prawej stronie.

WYGODNE MEBLE. Dziecko przy biurku spędza sporo czasu: zarówno na nauce, przy odrabianiu lekcji. Zadbaj o to, aby krzesło i biurko były dostosowane do wzrostu dziecka – najlepiej, gdy krzesło ma regulowane siedzisko i oparcie, a biurko – regulowane nogi.

PORZĄDEK. Nic tak skutecznie nie rozprasza uwagi dziecka, jak nieporządek na biurku: nadmiar przedmiotów. Uporządkowana przestrzeń nie dostarcza rozpraszających bodźców, dlatego zawsze przed nauką przygotujcie biurko z tzw. rozpraszaczy: odłóżcie książki na półkę, telefon odłóżcie w drugim pokoju.

DŻWIEKI OTOCZENIA. W miarę możliwości zamknijcie drzwi i okna, żeby dziecko nie było rozpraszane przez dźwięki: z mieszkania i z podwórka. Postaraj się również, aby młodemu człowiekowi nie przeszkadzały dźwięki telewizora. Co innego tyczy się dźwięków muzyki – obserwuj dziecko, bo może się okazać, że muzyka w tle wspiera jego koncentrację: jeśli tak właśnie jest, nie zabraniaj uczenia się przy dźwiękach ulubionej piosenki, zadbaj tylko o to, aby nie była zbyt głośna. Jeśli masz więcej, niż jedno dziecko: dopilnuj, aby młodzi ludzie nie przeszkadzali sobie nawzajem.

CZAS. Wieczór po intensywnie spędzonym dniu na pewno nie jest dobrym czasem na naukę. Ustalcie rytm dnia. Sprawna organizacja czasu na naukę czy odrabianie lekcji powinna zakładać priorytetyzację zadań: najlepiej szybko wykonać najprostsze.

ŚWIERZE POWIETRZE. Zapewnij uczącemu się, młodemu człowiekowi dostęp świeżego powietrza. Jeżeli nie ma możliwości nauki na świeżym powietrzu to pamiętaj o otwieraniu okna – dzięki temu łatwiej będzie jemu zachować przytomny umysł i nie usypiać.

WYSYPIANIE SIĘ. 7-8 godzin snu na dobę zapewni największe efekty w pracy umysłowej.

Post Author: Szkoła